Задръжката на урината в пикочния мехур (наричана още ретенция) е проблем засягащ предимно мъжете, които са по-предразположени към нея, отколкото жените, който обратното са предразположени към изпускане на урина. Ретенцията на урината може да бъде особено болезнена в нейната остра форма (пълна невъзможност за уриниране и изпразване на мехура) или да протече бавно, подмолно и незабелязано в своята хронична форма.
Епидемология
Според изследванията, ретенцията е проблем основно при мъжете (9 мъже към 1 жена), който засяга около 3% от мъжете с умерени до тежки симптоми на долните пикочни пътища.
Между факторите благоприятстващи ретенцията са увеличената простата, простатита, неврологични смущения, а понякога и травми на уретрата, както и усложнение на анестезия при някаква оперативна интервенция, особено локална такава (епидурална или спинална).
Симптоми
В случай на остра форма на ретенция се наблюдава силна болка над пубисната кост и в таза, съпроводена от невъзможнст за уриниране. Това може да се случи след дълго пътуване с автомобил, след дълго задържане на урината поради определени причини (обстоятелство, което се наблюдава след обилно хранене и пиене – “тип банкет”), при прием на медикаменти на основата на атрофин, запек, инфекция или хирургична намеса.
Най-честата причина за хроничната форма на задръжка на урината е доброкачествено увеличената простата, който притиска уретрата и силно затруднява преминаването на урината, а на пикочния мехур постепенно се налага да се бори с все по-голямо и по-голямо съпротивление, за да се изпразни напълно.
Хроничната ретенцията не предизвиква специфични болки, а се наблюдава постепенно отслабване на струята при уриниране. Мехура не се изпразва напълно и след уриниране в него остава известно количество урина – т.нар. остатъчна урина. С времето това количество нараства, като моге да достигне значители размери – 2 и повече литра. Остатъчната урина предразполага към инфекции на пикочните пътища, камъни в бъбреците дори и дори към инконтинеция. При ретенция, на която не се обръне внимание, мехура се преразтяга и постепенно губи контрактилната си способност и започва да се свива все по-трудно и трудно и когато вече дори и при адекватно лечение на увеличената простата, проблемите с уринирането персистират. При по-напреднал стадий може да се стигне и до разширяването на уретрите и на бъбреците, което да доведе до остра бъбречна недостатъчност или хронична такава с риск от диализа.
Диагностика
Обикновено диагностицирането на острата форма на ретенцията е лесно – опипването на мехура предизвиква или засилва болката и желанието за уриниране – наблюдава се т.нар. globus vesicalis (или мехурна топка) – пикочния мехур се вижда и опипва през кожата, тъй като е препълнен с урина. По-трудно острата ретенция, може да бъде диагностицирана при хора в напреднала възраст и такива с проблеми със съзнанието.
За разлика от острата, хроничната ретенция може да премине незабелязано, тъй като симптомите й се проявяват постепенно и може да се представи с прекалено повишена честота на ежедневните уринирания, затруднено уриниране, а понякога дори и с парадоксално неволно напикаване (т.нар. Ischuria paradоxa), което се дължи на спонтанно изтичане на урина от препълнения пикочен мехур.
Преглед
Прегледа трябва да обхваща оценка на проблемните с уринирането преди появата на острата задръжка. Търсят се други свързани заболявания или прием на лекарства, които могат да си взаимодействат и да са причина за ретенцията. Ехографското изследване в случая е много ценно и бързо може да ни ориентира към диагнозата остра уринна задръжка – личи силино изпълнен с урина и преразтегнат пикочен мехур. С нея се оценява и простатата за наличие на уголемяване, както и състоянието на бъбреците.
Лечение
Двата вида ретенция изискват специфично лечение, което е най-добре да бъде извършено от специалист-уролог.
Острата форма на ретенция на урината е спешно състояние, което изисква бързо дрениране на пикочния мехур. Това може да стане чрез уретрален катетър или чрез поставяне на цистофикс – тънка тръбичка, която се вкарва в пикочния мехур през малка дупка на коремната стена. Избора на начина на дренаж се определя от лекуващия лекар.
Хроничната ретенция се нуждае от адаптирано за всеки пациент лечение, насочено към основната причина, която я предизвиква – най-често това е увеличената простата.
Обадете се, за да запазите час за консултация или преглед на простатата при Д-р Василев тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
ОЩЕ ЗА ЛЕЧЕНИЕТО НА УВЕЛИЧЕНАТА ПРОСТАТА
е-mail: Dr.Vassilev@urology.bg
Очакваме Вашите въпроси и коментари! Те са важни за нас. Пишете ни!
Postavianeto na katetar pri zadarjane na 2.5 litra urina sigurno e speshno sastoianie .
Vaprosat mi e :pacientat v posledstvie vinagi li triabva da go nosi toazi katetar ili
sled normalno svivane na mehura se prilaga medikamentozno lechenie i koe tochno
lekarstvo preporachvate vie!
Predvaritelno blagodaria za otgovora i se izviniavam za latinicata !
S uvajenie
Lada Rizova
Здравейте Лада Ризова,
Ако не се оперира простата, което да „отпуши“ пикочния мехур, то носенето на катетър остава остава единствената алтернатива за дрениране на урината – няма лекарства с които да намалим вече увеличената простата. При конкретния пациент показан по-горе, направих лазерна операция на простатата, след което той възстанови спонтанното си уриниране, а мехура му започна да се свива от преразтягането. Това е лечението в такива случай, защото дори и да подсилим медикаментозно силата на мехура, остане ли запушването от простата – реално не правим нищо.
Успех!
Kak se useshta povik za urinirane pri polojenie che si na katetar sled plastika – pedimno
predna i malko zadna?
Ne e li po-redno da se svali katetara i mehura atakuvan s Kalimin da pokaje
reakcia!
Da se pravi niakolko dni otchet na prieta i otdelena technost a moje bi i pregled na
shograf ,za da se vidi dali mehura se e svil sled plastikata .
Molia Vi za mnenie po situaciata!
Rizova
Здравейте Lada Rizova,
Моля повторете въпроса си на крилица!
Здравейте, доктор Василев!
Какви рискове крие операцията за отстраняване на простатата при 87-годишен пациент с пейсмейкър?
И на второ място, гарантира ли операцията нормално уриниране. Има ли вероятност след операцията отново да се наложи носене на катетър.
Здравейте Виолета Руменова,
За да дам конкретен отговор на зададения въпрос е недобходимо да се запозная изцяло със пациента и неговият здравен статус, защото едвали има на 87г. само пейсмейкър, най-вероятно има и други придружаващи заболявания. Предполага се, че пие и антикоагуланти. Рисковете при такива пациенти са много и от най-различно естество. Дали е нужно да се прави операция или е по-добре да си остане така пациента може да се прецени след преглед.
Успех!
Здравейте
Уринирам с слаба струя и много бавно.
Ако си притисна корема се засилва струята.Много често след като спряла с чувството че съм свършила след две минути продължавам.
Преди 15 години правих лъчетерапия
Означава ли че задържам урина?
И какви мерки да взема?
Здравейте Галя,
Дали задържате урина няма как да кажа. Необходимо е да посетите лекар за преглед и да се направи ехография, както и урофлоуметрия за да се установи причината. Незнам какво ви е състоянието след лъчетерапията и защо е правена.
Успех!
Здравейте,
Баща ми е на 87 години и със задълбочена деменция, простатата му е увеличена и последния PSI e >100. От деменцията обаче, когато влезе в болница, побърква цялото отделение в домашна обстановка е спокоен но постоянно дърпа катетъра , маха и слага, катетърната торбичка, опитва да уринира все едно че е без катетър. Какви опасности може да има постоянното дърпане и може ли да се прави някаква операция в неговия слуай.
Благодаря предварително!
Здравейте Марио,
Рисковете по време на операцията и след операцията са много големи. При такъв висок ПСА при него трябва да бъде направена биопсия на простатата, но в това състояние и на тези години не е препоръчителна. Постоянното дърпане на катетъра може да доведе до разраняване и кръв във урината или до запушване на катетъра със съсиреце. Той трябва да бъде под постоянно наблюдение.
Успех!
Здравейте д—,р Вссилев,бъща ми е на 73 години,преди 10 днипретърпя операция на простатата.10 дни беше с катетър и след отстраняването му не може да уринира.Появи се и болка,въпросът ми е нормално ли е или трябва незабавно да посети отново уролог.Питам защото от болницата ми казаха че до 3 седмици може да има такива неразположения,но все пак си е много притеснително.Предварително ви благодаря!
Здравейте Сирма,
Не е нормално след операция на простатата да не може да уринира. Трябва незабавно да потърсите лекар.
Успех!