Уважаеми пациенти,
Както може би вече сте разбрали, провокирани от извънредната ситуация за борба с Коронавирус, решихме да направим поредица от видеа, в които даваме насоки и съвети, за това какво може да направите сами в къщи, за да облекчите някои от най-честите симптоми в урологията. Причината да започнем тази поредица, беше именно това, че голям брой пациенти се обърнаха към нас с оплакването, че все по-трудно намират лекарска помощ и не знаят как да постъпят в една или друга ситуация. Абонирайте се за канала ни в YouTube, за повече видеа от поредицата „Помогнете си сами!“.
Изгледайте видеото ни до край, за да научите какво може предизвика болки в бъбреците и какво можете да направите, за да облекчите състоянието си!
Болката в бъбрека много е широко понятие и най-често се дължи на две прични: на камъче, което води до бъбречна криза или на инфекция на бъбрека – пиелонефрит. Болката при бъбречна криза е внезапна, много силна, пулсираща и най-често е съпроводена от гадене и повръщане, докато болката при пиелонефрит е по-слаба, по-тъпа, по-скоро като тежест в хълбока и често освен нея пациентите имат и висока температура. Само като любопитен факт искам да кажа, че не са редки случаите, когато “болката в бъбрека” всъщност се дължи на съвсем различен проблем и причината не е в самия бъбрек, а в кръста или гръбначния стълб – т.нар. радикулит.
Основната разлика е от бъбречната криза е, че болката в кръста се засилва обикновено при движение на тялото, ставане от легло, навеждане, докато болката в бъбрека е постоянна и не се влияе от положението на тялото. Разбира се тук идва мястото на урологичния преглед и ехографията, която може да установи дали има проблеми в бъбрека. Ако нямате тази възможност обаче, защото достъпа ви до уролог е ограничен, ето какво може да облекчите оплакванията си сами, поне до времето когато успеете да се консултирате с лекар:
Приемайте повече течности!
Целта е организма да се хидратира и да се увеличи количеството на урината. Това ще помогне по-лесно да бъдат изхвърлени малки камъчета и песъчинки, които може да са причина за болките. Ако обаче болката е придружена с температура, и то в продължение на няколко дни не се колебайте, а потърсете лекарска помощ – може би се касае за нещо по сериозно, а именно възпаление на бъбрека. В този случай ще ви е необходим антибиотик, който няма как да си предпишете сами.
Лекарства без рецепта за бъбречна криза!
При бъбречната колика болката е много сила и нетърпима и за да я облекчите без рецепта можете да си купите различни спазмолитични, като Но-Шпа или Бусколизин или болкоуспокояващи лекарства от групата на т.нар. Нестероидни противовъзпалителни – Деклофенак, Диклопрам, Волтарен и др. Спазмолитиците отпускат спазмите на уретера, а нестероидните противовъзпалителни облекчават силно болката, но конкретно с тях не бива да се прекалява, приемайте не повече от 2-3 таблетки на на ден за най-много 3 дни, тъй като те дразнят стомаха и могат да обострят или предизвикат гастрит или язва. Научете още за лечението на камъни в бъбреците!
Гореща баня – душ или вана!
Загряването в областта на бъбрека обикновено облекчава оплакванията, като разбира се не трябва да бъркаме загряването с прегряването. Целта на топлия душ е да релаксира и отпусне организма, защото топлината има спазмолитично действие –мускулите се отпускат, пикочните канали се разширяват, кръвоснабдяването на бъбрека се засилва и това помага на малките песъчинки да преминат по-лесно надолу по пикочните пътища. И отново да напомним!!! – наличието на висока температура е по-сериозен проблем и по-добре не се лекувайте сами, а потърсете лекарска помощ по спешност.
Хранителни добавки и билки!
Не на последно място билките и хранителните добавки са важни, когато говорим за проблеми с бъреците. Използват се листа от бяла бреза, мечо грозде, енчец, червени боровинки и много други, и няма да ни стигне времето да ги изредим всички. А и не е нужно, защото обикновено в аптечната мрежа или билковите аптеки може да намерите готови комбинации под формата на таблетки или чайове, които имат имат спазмолитично, противовъзпалително и диуретично действие и могат да помогнат при бъбречна криза.
А сега нека да обобщим казаното до тук:
Болката в хълбока (или в бъбрека) може да се дължи на бъбречна криза, като тогава тя е внезапна, много силно и съпроводена с гадене и повръщане. Другата честа причина е инфекция на бъбрека – т.нар. пиелонефрит, при който болката е по-слаба, тъпа, подобна на тежест и обикновено е съпроводена с температура. И тук важен е приемът на течности, спазмолитици и болкоудпокояващи, както и на билкови и хранителни добавки. Долу в описанието ще намерите линк към видео, в което подробно съм се спрял на бъбречната криза и болки в бъбрека. Разбира се в случай, че симптомите се не отминат и положението Ви се утежни – потърсете лекаска помощ по спешност.
Обадете се, за да запазите час за консултация на с уролог и преглед на бъбреците на тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Автор на видеото и статията: Д-р Валентин Йотовски – Уролог