Знаете ли кой е най-малко познатия мъжки орган???
Като уролози всеки ден се срещаме с пациенти, които не знаят къде е простатата, не знаят за какво служи и съответно какви рискове крие и какво може да се обърка с нея? Изгледайте видеото, за да отговрите на тези въпроси и още важни въпроси:
Нармалната простатата е с формата на кестен, простатата е разположена в малкия таз, точно под пикочния мехур, пред ректума – Оппппсссс, така трудно ще ви обясня. Може би ако използвам ipada ще е по-разбираемо.
И така за какво служи простатата??? Тя произвежда белезникав скрет, който е част от спермата и предпазва и активира сперматозидите.
Интересен факт!!!! – простатата не участва в ерекцията, нейната роля е да произвежда белезникъв секрет, който е част от спермата и служи да предпазва и активира сперматизоидите. От тук произхожда и името и, което на старогръцки означава предпазител или защитник
Както всеки друг орган, така и простатата може да боледува и да създава проблеми! Сигурно сте чували за ДПХ или Добокачествената Простатна Хиперплазия?
ДПХ е съкращение от Доброкачествена Простатна Хперплазия, което дума по дума означава Доброкачествена, т.е. не е ракова и не е страшна, простатна… си е простатна, а хиперплазия означава нарастване на броя на клетките в нея.
Постепенно, с течение на годините тази зона на простатата започва да расте и да притиска уретрата, което започва да затруднява преминаването на урината през нея.
На това се дължат и симптомите на ДПХ – тънката струя, нощтното уриниране, което е много типично, прекъсването на струята и други.
С времето простатата започва да става все по-голяма, а симптомите по-силни,
Разбира се за всички тези оплаквания има лечение!
На първо място използваме лекарства, които отпускат мускулите в простатата и така намаляват притискането на уретрата и съответно симптомите.
При по-тежките случаи може да се наложи хирургично лечение, с което отстраняваме тъканта, която притиска уретрата, но на тях сме се спряли по-подробно в друга статия. Още за Увеличената простата!
Следващият проблем, за който ще говорим е ракът на простатата!
Статистика – на пътро място при мъжете и втората най-честа причина за смъртност от рак.
Най-общо казано, рака на простатата представлява неконтрулирано натрупване на мутирали клетки в жлезата. Най-често той засяга по-възрастните мъже над 50 или 60 годишна възраст.
Важно е да кажем, че въпреки че е най-честият рак при мъжа, той не означава задължително присъда, защото е има бавно и продължително развитие. Всъщност в случаите на локализиран рак (т.е. такъв без метастази) 10 годишната преживяемост е почти 100 процента и се оказва че много мъже живеят с тази болест и умират от съвсем друга причина. Вече в случаите на авансирал или метастатичен рак, прогнозата е по-лоша, като 5-годишната преживяемост е около 30%.
Рака на простатата е коварна болест, тъй като в началните стадии той няма симптоми нито боли, нито кърви нито създава никакви проблеми, така че липсата на симптоми категорично не бива да ви успокоява.
Това е причината да го търсим активно и да препоръчваме ежегодни прегледи при уролог и изследване на т.нар. туморен маркер ПСА след 50-годишна възраст!
Какво представлява ПСА? Това е съкращение от Простатно Специфичен Антиген и представлява малка молекула, който се секретира от клетките на простатата. В някои случаи, един от които е и рака на простатата тази молекула може да влезе в кръвта в по-големи количества и ние да я измерим. Всъщност терминът “туморен маркер” не е много точен, тъй като ПСА е по-скоро тъканен маркер за простатата е не за рак на простатата. Това означава, че повишаването му не означава задължително рак, тъй като той той може да се повиши и от други проблеми, като инфекция или възпаление например, както и нормалните му стойности не означават задължително липса на рак!
Но въпреки всичко, ежегодното му изследване е отличен метод за скрининг тъй като тове е първата, а често и единствената “червена лампичка”, която да ни алармира, че може да има някакъв проблем и да препоръчаме вече по-категорични изследвания като магнитен резонанс и биопсия на простатата.
Другият метод диагностичен, с който са “известни” уролозите е т.нар. ректално туширане, при което ние опипваме простатата и търсим в нея плътни участъци. Интересното е че, стотици години това е бил единствения метод за “преглед” на простатата и все още продължава да се използва, тъй като още не е направена машина, която да замести чувтвителността на пръста.
И в действителност, комбинацията от изследване на ПСА, ехография и ректално туширане (при нужда) е най-доброто средство за РАННА диагнстика на рака на простатата. Защото открит в ранните стадии рака на простатата е напълно лечим! Още за PSA!
Има различни методи за лечение на рака на простатата, като целта ни е да остраним радикално болестта, е за тях сме разказали по-подробно в друга статия, тъй като темата е огромна. Още за рака на простатата!
Надяваме се да не сме ви изплашили или стресирали с това видео, като целта ни беше по-скоро да ви запознаем накратко с “мистериите” на простатата, защото както видяхте в началото, малко мъже знаят какво е простатата, а още по-малко и обръщат внимание. Това е идеята на различни световни организации като Мовембър – известен като месеца на простатата например, както и на различни инициативи, които ние като лекари организираме, например наскоро Българското Урологично Дружество участвахме във футболна среща със Левски например, за да се опитаме да привлечем вниманието на мъжете и да популяризираме проблемите на простатата и повече мъже да знаят за рисковете, които тя крие.
За преглед и ехография на простатата при специалист-уролог – обадете ни се, за да запазите час за консултация – Урологичен Център „Д-р Василев“ – тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Очакваме Вашите допълнителни въпроси и коментари.
Автори на статията:
Урологичен център „Д-р Василев“, София