В тази кратка статия ще Ви разкажем какво е цистоскопията, кога се налага да се прави и какви са рисковете при нея.
Какво е цистоскoпия?
Цистоскопията (от Cysto – п. мехур и Scopia – наблюдение) е минимално-инвазивно и рутинно ендоскопско изследване, при което със специален уред, наречен цисктоскоп, снабден с оптична система, се влиза през уретрата и се наблюдава директно и отвътре лигавицата на пикочния мехур.
Кога се налага цистоскопия?
Пикочният мехур представлява кух орган, резервоар за урината, която постъпва от бъбреците и се отделя през уретрата при всяко уриниране.
Както всеки друг орган, така и пикочния мехур може да бъде засегнат от различни заболявания, например инфекция, камъни или пък рак, със съответните им симптоми – кръв в урината, болки и парене при уриниране, трудно уриниране и др.
В някои случаи рутинните образни изследвания като ехография или скенер например не могат да дадат категоричен отговор и в тези случаи се налага да погледнем и огледаме отвътре уретрата и пикочния мехур.
Много често пациентите ни задават въпроса: “Защо се налага да бъркаме в мехура, не може ли с ехограф или магнитен резонанс например?”.
Отговора е, че въпреки огромния прогрес на технологиите, все още няма образно изследване, което да замени качествата на човешкото око и възможността да се „погледнат“ отвътре уретрата и пикочния мехур.
Най-често, извършването на цистоскопия се налага при редица заболявания на уретрата, пикочния мехури или простатата като:
- Кръв в урината (хематурия)
- Тумори и рак на пикочния мехур
- Увеличена простатата
- Склероза на мехурната шийка
- Стриктури на уретрата
- Камъни в пикочния мехур
Как се извършва цистоскопията?
Това изследване се използва ежедневно в урологията и се извършва чрез специален инструмент наречен цистоскоп, който прониква през уретрата и достига пикочния мехур. Съвременните цистоскопи са много тънки (под 4-5 мм), гъвкави и са снабдни с камера и източник на светлина, като при проникването в тялото следва извивките на уретрата без да я травмират и правят изследването много по-поносимо и безболезнено.
По време на изследването се оглежда внимателно цялата уретра, простатната част, шийката на пикочния мехур и самият пикочен мехур. Внимателно се преценява състоянието на лигавицата на мехура, наличието на възпаление, камъни или кървящи тумори на мехура.
Благодарение на отличните характеристики на гавкавите цистоскопия, цистоскопията стана лесна и бърза манипулация (2-3 минути), която може да бъде извършена в амбулаторни условия с локална анестезия под формата на гел, който се прилага в уретрата. Пациентите я понасят отлично, без болка и могат да си тръгнат непосредствено след манипулацията.
Вижте краткото видео за възможностите на съвременната цистоскопия:
Преди и след манипулацията не се налагат никакви подготвителни мерки, освен предписване на еднократна доза антибиотична профилактика.
Като заключение можем да кажем, че цистоскопията е рутинна манипулация, чрез която се добива информация за състоянието на мехурната лигавица, наличие на камъни в мехура и дори и откриването на туморен процес. Тази манипулация е задължителна когато, чрез рутинните методи на изследване не може да се постави категорична диагноза или когато има колебания по отношение на диагнозата. Цистоскопията може да се използва и за проследяване на състоянието на мехура при вече диагностициран туморен процес и проведео лечение, като се търси рецидив.
Обадете се, за да запазите час за консултация на с уролог или цистоскопия на тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Автор на статията: Д-р Васил Василев – Уролог