Какво е PSA?
PSA е съкращение от Простато Специфичен Антиген, известен е още като “туморен маркер на простатата”. Това е малка протеинова молекула, която се секретира в малки количества в кръвта от клетките на простатата. Той се произвежда не само от “лошите” клетки на рака, но и от нормалните клетки на простатната жлеза. Това е причината завишените стойности не винаги да са причина за страх и притеснение.
Кога го изследваме?
Съветваме мъжете над 50-годишна възраст да изследват своя ПСА веднъж годишно. Мъжете, които имат роднини с рак на простатата или рак на гърдата, следва да го изследват веднъж годишно след 45-годишна възраст. Изледването е лесно и бързо и може да се комбинира и с други кръвни показатели като кръвна захар, холестерол и др. в рамките на ежегодната Ви профилактика.
Кои стойности са нормални?
За нормални се възприемат стойности от 0-4 ng/ml.
Какво може да повиши стойностите на PSA?
Повишените стойности на PSA не винаги означават рак на простата и не винаги са причина за тревога. Трябва да сме внимателни с интерпретирането на резултатите. Тук е мястото на уролога да разбере какво се крие зад това повишение – рак на простатата или някое по-безобидно състояние като например:
- Инфекции на простатата – остър и хроничен простатит;
- Други инфекции на долните пикочни пътища;
- Системни инфекции – като грип, настинка.
- ДПХ – доброкачествената простатна хиперплазия;
- Скорошен полов акт;
- Инструментални изследвания – като цистоскопия;
- Поставяне на уретрален катетър и др.
Всички тези фактори могат да повишат стойностите на PSA. Това е причината да сме внимателни, особено когато се касае за стойности в така наречената “сива зона” – между 4-10 ng/ml., когато не сме сигурни дали става въпрос за по-безобидно състояние или за рак.
Защо веднъж годишно и защо да пазим резултатите си?
Препоръчваме стойностите на PSA да се следят веднъж годишно, като важно е не само абсолютната стойност, но и с какви темпове нараства.
Високи стойности на PSA – какво следва?
Както казахме по-горе, повишения ПСА не означава задължително рак на простатата и се явява като „аларма“, която ни сигнализира, че може да има проблем в жлезата. За да уточним с по-голяма точност причината за покачването най-често препоръчваме допълнителни изследвания:
- Провеждането на мултипараметричен ЯМР на простатата. Там нахoдките се оценяват по системата PIRADS, което насочва кога е необходимо да се проведен биопсия. Стойностите по тази система са от I до V. Биопсия се провежда обикновено при находка PIRADS III, IV и V.
- Ректално туширане – остава много информативен метод и в днешни дни, а не е толкова страшен, колкото мъжете мислят.
- Биопсия на простатата – пристъпваме към биопсия, когато сме се опитали да изключим други причини за покачване на PSA и имаме съмнителна находка от проведения ЯМР и ректално туширане. Така наречената Fusion – биопсия е най-оптималният избор, тъй като сливането на образите от ЯМР и ехографията на простата позволява да се вземе материал за изследване много прецизно и точно от съмнителните участъци в простатата. Fusion – биопсията превъзхожда трансрекаталната класическа биопсия, защото е по-точна, по-чувствителна и е свързана с по-малко рискове като инфекции и кървене.
В обобщение искаме да кажем, че високия ПСА не винаги задължително означава тежка болест, но ежегодното му изследване си все пак си остава един от най-важните фактори за ранното откриване на рака на прстатата. Ако искате да научите още за туморния маркер за простатата посетете нашия YouTube канал и изгледайте видеото ни по темата!
Ние, в Урологичен център „Д-р Василев“, вярваме, че всеки мъж заслужава най-доброто за здравето си. Предлагаме на нашите пациенти разнообразие от урологични дейности и разполагаме с най-съвременна и прецизна техника за диагностика на проблемите с простатата.
За преглед и лечение на простатата при уролог – обадете ни се, за да запазите час за консултация – Урологичен Център „Доц. Василев“ – тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Допълнителна информация за простатата и методите на лечение!
Автори на статията:
Д-р Николай Димитров
Урологичен център „Доц. Василев“, София