Какво представлява ракът на простатата?
Простатата е малка жлеза, част от мъжката полова система, разположена под пикочния мехур и в интимен допир с крайната част на дебелото черво (ректума). Нормалната простата е с големината и формата на кестен.
Ракът на простатата представлява израждане на нормалните клетки на жлезата. Това израждане нарушава тяхната функция и те започват да се делят и размножават незвисимо от контрола на организма, което води и до образуването на тумор. Ако не бъдат лекувани, канцерогенните клетки могат да се размножат и извън простатата и така да засегнат и по-отдалечени части на тялото като лимфните възли и костите. Така се получават вторични тумори, като този процес се нарича метастаза.
Най-важното, което трябва да знаят мъжете за рака на простата е, че колкото по-възрастен е един мъж, толкова вероятността да бъде диагностициран с тази болест става по-голямa. Заболяването е изключително рядко под 40 години и с възрастта честотата му се увеличава – от 29 % в шестото десетилетие до над 75 % в осмото. Смята се, че 80% от мъжете над 80 години имат рак на простатата. В допълнение трябва да се добави и друг важен рисков фактор – фамилната обремененост. Родственик с това заболяване трябва допълнително да увеличи бдителността, защото наличието на баща или брат с рак на простатата, увеличава риска от с 2-3 пъти.
Само в Европа, всяка година се диагностицират 2,6 милиона нови случая на рак на простатата, а в България това са 10% от всички онкологични заболявания. 1 от 7 мъже е диагностициран с това заболяване, а 1 от 38 мъже в света умира от рак на простатата. Тези цифри са фрапиращи, но ги цитираме, за да наблегнем на важността на проблема.
Какви са симптомите на болестта?
Ракът на простатата е изключително коварна болест, чийто начални стадии обикновено протичат безсимптомно. В огромна част от случаите злокачествените образувания се развиват в тялото без мъжа да има каквито и да било оплаквания.
Някои мъже обаче, забелязват промяна при уриниране или при сексуалните си функции. Тези промени могат да са индикация за наличие на рак на простатата и включват:
– честа нужда за уриниране, особено нощно време
– трудности при започване на уриниране или задържане на урината
– слаба или прекъсваща струя на урината
– болезнено или парещо уриниране
– трудности при получаване на ерекция
– болезнена еякулация
– наличие на кръв в урината или спермата
– чести болки или скованост в областта на кръста, ханша или горната част на бедрата
При наличието на един или повече от тези симптоми, мъжете трябва незабавно да потърсят консултация със специалист уролог.
Какво представлява прегледът на простатата?
За много мъже прегледът на простатата се свързва с бъркане в дупето, което е причина за излишен срам и страх. Действително това изследване не е отпаднало, но се налага все по-рядко, тъй като съвременната урология разполага с нови и модерни методи за диагностика на болестите на простатата като:
• Ехография, с която се вижда не само жлезата, но и пикочният мехур и бъбреците
• Урофлоуметрия – изследване, с което се определя скоростта на струята и степента на затрудненото уриниране
• Уродинамика – изследване, с което се обективизира работата на пикочния мехур
• Микробиологични изследвания, за търсене на ифекции и простатит
• Изследване на туморен маркер за простата PSA
Защо е важен ежегодният преглед на простатата?
Както казахме, ракът на простатата е коварна болест, която в началните си фази може да няма никакви симптоми. Едновременно с това, болестта е лечима само, когато се диагностицира навреме, т.е преди злокачествените образувания да са се разнесли извън жлезата.
Ето защо всички световни урологични асоциации са единодушни, че след определена възраст (50 години) всеки мъж трябва веднъж в годината да си прави преглед при специалист уролог, съчетан с кръвен тест на простатно-специфичния антиген (PSA). Тази кратка и безболезна среща с уролог веднъж на всеки 12 месеца може да спаси живота на хиляди мъже годишно.
Какво се случва, ако се постави диагноза “рак на простатата”?
Ако бъдете диагностицирани с рак на простатата, е важно да не забравяте, че голяма част от случаите се развиват бавно и може да не се наложи спешно хирургично или друг вид радикално лечение. Възможностите включват:
– активно наблюдение
– простатектомия
– радиотерапия
– хормонотерапия
– химиотерапия
Ако сте диагностицирани с рак на простатата, в важно да се запознаете с всички възможни начини на лечение и да вземете информирано решение с помощта на специалист онкоуролог. Избирайте внимателно източниците на информация, на които се доверявате, защото в днешно време в интернет по всеки въпрос има изписани стотици статии, но те не винаги са достоверни, надеждни и изчерпателни.
Какви са усложненията и страничните ефекти на лечението?
В зависимост от избора на лечение е възможно да се проявят някои от следните симптоми:
– инконтиненция (неволево изпускане на урина)
– еректилна дисфункция (трудности при получаване или задържане на ерекция)
– повишаване на теглото следствие на хормонотерапията
Продължителността на тези странични ефекти е индивидуална при всеки пациент.
Тъй като единият от страничните ефекти при лечението на рака може да е еректилна дисфункция, това може да има сериозен отзвук върху сексуалния живот. Затова много от мъжете преминали през болестта казват, че това не е само мъжко заболяване, а от него страдат и двамата партньори.
За финал няма да се уморим да повтаряме, че всичко изброено до тук, може да бъде спестено с регулярни профилактични прегледи, при които специалистите уролози проследяват състоянието на простатата на мъжете в напреднала възраст.
В световния месец за борба с рака на простатата Урологичен кабинет “Д-р Василев” предлага профилактични прегледи на простатата за мъже над 50 години.
За записване на час и повече инфомрация може да се свържете лично с д-р Василев на телефон 0898 765 649.
ОЩЕ ИНФОРМАЦИЯ ЗА РАКА НА ПОРСТАТАТА
e-mail: Dr.Vassilev@urology.bg
Здравейте, от 2015г. имам проблем с уринирането. Тогава започнах прием на Финастерид Акорд , естествено след преглед при уролог. Лекарят тогава каза, че на ехографа не се вижда уголемяване, но ми предписа Финастерид. Пих го три месеца, след направена PSA беше със стойност 2.3 .Днес отново се прегледах проверих PSA бе 3.6 , което е много близо до максималните 4.0 , които се считат за нормални стойности… Какво ще ми препоръчате?
Здравейте Митко,
Ако предписаният медикамент не ви е помогнал при проблема със уринирането, той трябва да бъде сменен със друг.Има по-добри от него.Относно PSA-той се изследва веднъж в годината,ако нараства бързо се изледва на шест месеца.Докато е в норма само се проследява.В случай, че стойностите са на и над горна граница се предприемат допълнителни методи за изследване и лечение.
Успех!