Ракът на простатата е един от най-значимите здравни проблеми на нашето време. С над 650,000 новодиагностицирани случая всяка година, той съставлява 10 % от всички новооткрити ракови заболявания при мъжете по целия свят. В България, той заема приблизително 10 % от всички онкологични заболявания и е причина за над 2 % от смъртните случаи при мъжете през 2008 година, което допълнително подчертава неговата социална значимост.
Казано с прости думи – рака на простатата съществува и всеки мъж над определена възраст е застрашен от него.
Защо ви представяме тази статия?
Защото рака на простатата е заболяване, което може да се лекува или контролира единствено и само в случаите, когато е открит рано и навреме. Ранната диагностика е от жизнено важно значение за успеха от приложеното лечение. За съжаление, в България мъжете все още не са достатъчно информирани за това заболяване и случаите, когато болестта се открива в напреднал стадии и когато радикалното излекуване е невъзможно не са рядкост. В ежедневната си работа, уролозите често се сблъскват със случай на пациенти, при които сиптомите са били налице в продължение на години, но са потърсили помощ едва когато вече е твърде късно.
Тази статия не претендира за някаква научна и медицинска стойност. Целта ни е чрез нея да повишим вниманието на мъжете към това заболяване, да им кажем, че риска от него съществува и никой не е застрахован.
Всички мъжете трябва да знаят, че риска нараства с напредване на възрастта. Заболяването е изключително рядко под 40 години и честотата му нараства с напредване на възрастта – от 29 % в шестото десетилетие до над 75 % в осмото. Смята се, че 80% от мъжете над 80 години имат рак на простатата. В допълнение ще наблегнем и на друг важен рисков фактор – фамилната обремененост. Родственик с това заболяване трябва допълнително да увеличи бдителността, защото наличието на баща или брат с рак на простатата, увеличава риска от с 2-3 пъти.
Рака на простатата е “коварна” болест. Характерно е неговото бавно и подмолно развитие, без почти никаква или слаба, неспецифична симптоматика. В ранните стадии, когато болестта е лечима, най-често пациентите нямат оплаквания, а когато ги има те са много слаби и незначителни и много често наподобяват симптомите на доброкачествената простатна хиперплазия. Ето защо много често мъжете не им обръщат внимание и понякога дори прибягват към самолечение, като само малка част от тях се консултират с лекар. А откриването на болестта единствено в тези ранни стадии дава шанс за излекуване. Защото когато симптомите се появят или засилят – често вече е късно.
Целта ни е чрез тази статия, както и с други по темата, да кажем на мъжете, че рака на простатата е социално значимо заболяване и то не „ходи само по другите”. Той се лекува, но само ако е диагностициран навреме.
От преглед при специалист веднъж годишно се нуждаят всички мъже над 50-годишна възраст, независимо от това дали имат или нямат оплаквания.
Урологичен Кабинет „Д-р Василев“ – Обадете се, за да запазите час за консултация и преглед на простатата при Д-р Василев на тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Автор: Д-р Васил Василев – уролог,
Клиника по Урология,
Университетска Болница „Александровска“, София
„Той се лекува, но само ако е диагностициран навреме.“
Да,обаче много уролози не си правят труда да проведат необходимите изследвания и не го диагностцират !
Назначиха ми „продължително лечение с фокусин“(с което ме испокоиха) и ми наредиха да се явя след 3-4 месеца.
Когато се явих -биопсията показа много агресивен рак, който вече е дал метастази.
На кого да се сърдя???
Здравейте Харизанов,
Без да се опитвам да защитавам никой, искам да ви уверя, че рака на простатата има много бавно развитие – с години и е много вероятно агресивния рак и метастазите да сте ги имал много преди да сте отишъл при уролога. Точно за това написах тази статия, за да повиша вниманието на мъжете, защото пациентите посещават лекар едва при появата на симптомите на болестта, а много често тогава е вече късно.
Поправете ме ако греша, но в поста Ви долавям някакъв упрек към уролозите? Дано не съм ви разбрал правилно, но ви заявявам, че ако се опитвате да така неаргументирано да обвинявате в нещо урологичното съсловие – не е и няма да бъде тук мястото, където да го направите.
Успех!
Д-р Василев,
Поздравявам ви за добрата статия и мисля че това е зного добра инициатива.
Г-н Харизанов-навсякъде има гнили ябълки,но хич не е добре да обвинявате всичките уролози че не си гледат работата,само защото вие сте попаднал на такава.
баща ми имаше камък в бъбрека и след разбиването дори се учудих защо без да има проблеми уролога ни кара да пускаме кръв за простатата. А като излезе резултата – направиха биопсия и после операция. И сега баща ми е добре вече 2-ра година благодарение на този прекрасен лекар.
Още веднъж поздравлиния за добрата статия Д-р Василев.
„Поправете ме ако греша, но в поста Ви долавям някакъв упрек към уролозите? Дано не съм ви разбрал правилно, но ви заявявам, че ако се опитвате да така неаргументирано да обвинявате в нещо урологичното съсловие…“
Уважаеми Д-р Василев,
не обвинявам цялото урологично съсловие! Забележете,че не споменавам нито имена,нито лечебни заведения. Същевременно не мога да скрия разочарованието си че въпреки редовното ми (2 пъти ежегодно) явяване на прегледи се достигна до това мое състояние.
Здравейте Харизанов,
Отново не разбирам коментара ви по повод на тази пубикация? Какво предлагате? Да спрем да изследваме мъжете и да се опитаме да открием рак на простатата колкото може по-рано?
Д-р Василев,
благодаря за полезната статия и особено за вниманието лично към мен.
Моят опит:
В продължение на 2 год. редовно се явявах на прегледи (при 2-ма лекари) и получавах едно и също лечение.Ето последният амб. лист (март 2010 г):
Простата: средноувеличена,гладка повърхност, плътновата консистенция
Диагноза : хиперплазия на простатата (забележете че изследване на PSA не беше направено.Питаха ме -„колко е“? И аз им давах последния резулт- отпреди 1 година)
Амб. лист от последния преглед:Анамнеза:От години по-често уриниране,никтирния 3-4 пъти.На лечение с фокусин.нолицин
Предписана терапия: продължително лечение с фокусин.
––
Така карах една година.
Когато фокусина престана да действува и се стигна до „запушване“, отидох при трети лекар, който ВЕДНАГА ми назначи биопсия. Резултатът:
„“простата- и в двата материала се установява фиброзна тъкан, инфилтрирана от неправилни дребни ацини и повлекла от атипични клетки, с данни и за периневрална туморна инфилтрация в двата материала. Glaeson grade 5+5 = 10 /слабо диференциран аденокарцином на простатата.““
Насочва се към онкодиспансер…
–––––-
От пациента се иска: търпение,послушание,дисциплина.Аз испълних моето!
Пациентът нито може да диагностицира, нито да си назначи лечение. Нали?
На кого да се сърдя? На себе си – че не си продадох имота за да замина да се лекувам в чужбина!
Здравейте отново Г-н Харизанов,
Разбирам негодуванието и разочарованиети, което изпитвате. Но случилото се е факт, и повярвайте ми, не сте единствения. И точно за това написах тази статия за рака на простатата, както и за PSA и още други такива, за да повиша вниманието на мъжета, защото проблема съществува и вие сте горчив пример за това. Ако можехме да откриваме болестта при всички, и не говоря само за България, а за цял свят, нямаше да пиша тази статия. А кой е сбъркал във вашия случай, още по-малко да пърсите виновника – съжелявам, но не е тук мястото, където да го правите. За това ви питам за трети и последен път преди да ги изтрия – Какво целите с коментарите си? Да кажете на останалите мъже да не ходят на преглед, защото няма смисъл, да обвините някой за болестта си, или нещо друго?
Очаквам отговора ви!
Запознати ли с сте с лекарството абиратерон , има ли го в българия , как действа?
Уважаеми д-р Василев, моля за Вашето компетентно мнение относно лечението на баща ми с Калутид при лечение на рак на простата с метастази в костите, досегашно лечение с Бикузан, Казодекс и Супрефакт. ПСА в норма. Към настоящия момент имаме отказ от НЗОК за отпускането на Калутид с мотиви:липсват медицински основания за отпускане на медикамента. Този отказ оспорих в Административен съд, предстои разглеждане на делото в най-кратък срок.
Здравейте Василина,
Решението за лечение с какъвто и да е медикамент е в компетенцията на т.нар. онкокомитет, и изобщо не влиза в компетенцията на НЗОК. Нямам представа кой е назначил въпросното лечение, но категорично, НЗОК не е органът, който да решава дали има или няма медицински показания за него.
Успех!
Уважаеми д-р Василев Имам диагноза карцином простате Откриха го след биопсия през месец ноември ( Т3аN0M0 \ и Gleason 6 \4+2\ умерено диференциран карцином. Сега е месец февруари/4месеца/са минали докато се направят иследванията и т. н. Периодът фатален ли е за развитието на болеста във времето.Благодаря предварително.
Здравейте Сава Савов,
Ракът на простатата има бавно развитие и не мисля че забавяне на лечението от четири месеца ще е промени особено прогнозата. Но Ви съветвам да не се „бавите“ дълго.
Успех!
Здравейте,сьпруга ми е с карцином на простата от юни 2011г. Няма метастази последните изследавания са от декември м.г. След направена двустранна орхиектомия и прием на бикусан се чувстваше добре,но смениха хормоналните с бикалодекс и проблемите започнаха-болки в краката изобщо от крьста надолу.Има и диабет неинсулино зависим и отскоро полиневропатия.Вьзможно ли е болежките от последните 10 дни да са от основното заболяване.Благодаря ви предварително.
Здравейте Т. Атанасова,
При съпруга Ви е направена т.нар. пълна андрогенна блокада, при която тестостерона в тялото липсва. Това обикновено забавя или спира развитието на рак на простатата, който е хоромчувствителен (т.е. има нужа от тестостерон, за да се развива). За съжаление, лишаването на един мъж от тестостерон, обикновено има странични ефекти и един от честите е намаляването на костната плътност и подобни на описаните от вас болки. За съжаление от информацията, която имам ми е трудно да кажа, дали това е причината за тях (много е вероятно) или нещо друго. Може би ще е добре да се консултирате по този повод с колегата от онкодиспансера, който извършва проследяването на съпруга Ви и е запознат подробно със състоянието му.
Успех!
Здравейте, баща ми е с диагноза карцином на простатата. Той е на 73 години.Къде в София би получил най-адекватно лечение?
Здравейте Димитър Иванов,
За съжаление, целта на този сайт е различна и в него няма да получите отговор на въпроса ви.
Успех!