Хирургичното лечение на рака на простатата се състои в извършването на т.нар. радикална простатектомия – операция, която има за цел цялостното премахване на простата, засегната от злокачествен тумор.
Простата е жлеза, която се намира под пикочния мехур и преди ректума. През нея преминава канала на уретрата, който достига до края на пениса и позволява излизането на урината. Простатата е в близост до сфинктерната система, която осигурява задържането на урината и до нервите свързани с ерекцията. Семенните мехурчета са “резервоар” на спермата и се свързват директно в простата.
Основната функция на простата е да секретира на една от съставните части от семенната течност – т.нар. простатен секрет, който при смесване със сперматозоидите, идващи от тестисите, образува спермата. За норалното си функциониране простата е зависима от мъжкия хормон – тестостерон.
Принцип на интервенцията
Операцията за радикално премахване на простатата се извършва само при доказан с биопсия рак. Целта на интервенцията е да се премахне цялата простата заедно със семенните мехурчета, с което да се постигне радикално (пълно) излекуване на пациента.
Съществуват ли други опции на лечение?
Съществуват и други видове лечение на рака на простата като лъчелечение, брахитерапия, хоромонотерапия или дори т.нар. активно наблюдение. Предимствата и недостатъците на съответните методи не са в обзора на тази статия и допълнителна информация за тях можете да намерите в съответния раздел на Urology.bg.
При избора на операция се взимат предвид и възрастта на пациента, общото му състояние, както и характеристиките на рака – стадии, степен на злокачествентост, наличие или не на метастази.
Подготовка за интервенцията
Преди самата операция се назначава изследване на урината, кръвна картина, която позволява уточняване на коагулационния статус и функционирането на бъбреците.
Няколко дни преди операцията задължително се провежда и консултация с интернист и анестезиолог по отношение на анестезията и определяне на риска от интервенцията.
Необходимо е и за период от няколко дни да се преустанови приема на антиагреганти и/или на антикоагуланти, които пречат на кръвосъсирването и биха могли да увеличат риска от интраоперативно кървене. Извършва се и антибиотичната профилактика, според установените в съответното здравно заведение правила. Обикновено не е необходима подготовка по отношение на хранителния режим, но обикновено се налага клизма.
Оперативна техника
Радикалната простатектомия се извършва под обща анестезия.
Възможни са няколко подхода при извършване на операцията, като това зависи от избора на уролог, според състоянието и предпочитанията на конкретния пациент. Операцията може да бъде извършена красически чрез разрез под пъпа (т.нар отворен тип операции) или през няколко малки дупчици на кожата на корема, през които преминават необходимите за операцията инструменти – т.нар. лапароскопски операции. Най-модерната разновидност е извършнане на операцията с помоща на робот, като в този случай тя много прилича на лапароскопската, с тази разлика, че инструментите не се държат от хирурга, а от хирургичен робот, който се управлява от уролога.
Важно е да споменем, че реално и при трите метода операцията се прави едно и също, като разликата е в достъпа до простатата. За по-голяма яснота ще си позволим да напаравим сравнението със смяна на съединител на колата например – при единия метод това се прави при отворен капак на двигателя, докато при другия – през няколко дупки на капака. Но същтността на ремонта е една и в крайна сметка без значение метода, за да се ремонтира съединителя трябва да се развият едни и същи болтчета и гайки, да се спазва определен ред и т.н. Разбира се, новите методи имат своите предимства и позволяват по-добра видимост, по-директен достъп, по-кратък болничен престой, по-бързо възстановяване, в сравнение с класическата отворена операция. Допълнителна информация за „безкръвните“ операции на простатата >>
Радикалната простатектомия има няколко основни етапа. Първо се премахва цялата простата, заедно със семенните мехурчета. Следва, поставяне на катетър в уретрата, като пикочния мехур и остатъка от уретрата се зашиват един за друг, за да възстанови пикочния канал и подсигури оттичането на урината. На края на операцията се фиксира дренаж, позволяващ изтичането на серозната течност от оперативната зона.
С цел внимателното изследване за микроскопски разсейки на рака в лимфните възли, по време на операцията може да се извършва и тазова лимфна дисекция (отстраняване на лимфните възли), тъй като наличието на лимфни метастази може да промени значително по-нататъшното лечие и съответно прогноза.
Хистологичен анализ
Простата се изследва под микроскоп от патологоанатом, който уточнява дали рака е ограничен само в пределите на жлезата или излиза извън нея, а също така определя и евентуалното ангажиране от рака на отстранените лимфни възли. Обикновено резултатите от хистологичното изследване са готови до 10-12 дни след операцията.
Следоперативно проследяване
Продължителността на хоспитализацията е различна – от 3 до 10 дни. Следоперативния период се понася добре от пациентите, като при нужда се предписва обезболяващо лечение. Момента на свалянето на дрена е индивидуално за всеки пациент и се определя от хирурга.
Уретралния катетър, поставен по време на операцията също се понася добре, но понякога може да причини лек дискомфорт. Времето на носене на катетъра и продължителността на хоспитализацията отново се уточняват отново уролога, като свалянето му може да се извърши още в болницата или няколко дни след изписването. Обикновено, в дните след свалянето на катетъра е възможно изпускане на урината, което най-често е временно и прогресивно отзвучава.
За да не се допуска риск развитие на тромбофлебит и други съдови усложнения, се назначава и постоперативно анти-коагулантно лечение, като е възможно поддържането му и след изписването от болницата. При по-рискови пациенти може да се наложи е и носенето на специални ластични чорапи – както по време на, така и след интервенцията. Следоперативно се препоръчва обилнен прием на течности и редовно уриниране, за да се промива пикочния мехур. Също се препоръчва да избягването на тежките физически натоварвания през първите месеци сред операцията.
Продължителността на възстановяването и времето, когато може отново да започнете работа или нормална физическа активност зависят от избрания начин на операцията и разбира се степента на ежедневното физическото натоварване на пациента.
Следоперативно наблюдение
След изписване от болницата, на пациента се насрочва се постоперативна консултация с уролога, за да се информира за хистологичния резултат, както и ако е необходимо, да проследи сексуалната активност, ерекцията и рехабилитацията на способностите за задържане на урината.
Планира се и диспансерен контрол, с цел наблюдение на отсъствието на рецидив на рака, най-вече чрез изследване на простатно-специфичен антиген (PSA) на всеки три месеца.
Обадете се, за да запазите час за консултация или преглед на простатата при Д-р Василев тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА РАКА НА ПРОСТАТА
е-mail: Dr.Vassilev@urology.bg
Очакваме Вашите въпроси и коментари! Те са важни за нас. Пишете ни!